Hyvä peli ei riittänyt sarjakärkeä vastaan
Oululainen SS Rankat Ankat vei lauantaina pisteet mukanaan naisten salibandyn 1.-divisioonan kärkiottelussa Steelersiä vastaan. Avauserän paremmuus sinetöi voiton vieraille lukemin 5?8 (1?4, 1?1, 3?3).
Neljä maalia tehnyt Ankkojen kakkosvitja Marianne Kinnunen (1+1), Katja Nättilä (2+0) ja Hanna Niemelä (1+0) johti oululaisten pisteryöstöä.

Kolme maalia tehnyt Senni Hietanen oli Steelersin tehopelaaja ja hänet palkittiin myös joukkueensa parhaana. Tässä Hietanen tuulettaa rankkarista iskemäänsä 5?8-maalia
? Sarjataulukko kertoo oikeasti tällä hetkellä, kuinka hyvä mikäkin joukkue on. Me ansaitsemme karsintapaikan ja kaveri ansaitsee suoran nousun liigaan. Rankat Ankat pelasi samalla tavalla kuin ensimmäisessäkin ottelussa, fyysinen hyvä joukkue, jossa on paljon liigarutiinia, kommentoi Steelersin päävalmentaja Jani Perkonmäki.
Rankat Ankat meni viidessä minuutissa kahden maalin johtoon ennen Roosa Kankareen kavennusmaalia. Ankat oli kuitenkin loppuerässäkin tehokas maalipaikoissaan.
Steelers lähti alussa peluuttamaan vain kokoonpanojen mukaista kahta kärkikentällistään, mutta tuli toiseen erään uudistetuin ketjuin. Toisen erän ensimmäiset runsaat 10 minuuttia olivatkin Steelersin dominointia.
Kavennusmaalin 2?4 kotijoukkue sai aikaan vasta ajassa 34.15, kun Senni Hietanen (3+0) pääsi nokikkain Ankkojen maalivahdin Krista Määtän kanssa. Määttä teki useita tärkeitä torjuntoja ja takaa-ajon päästyä kunnolla vauhtiin Steelers kilautti myös maalirautoja pariin kertaan.
Tappio siis jätti jopa jossiteltavaa, vaikka Perkonmäki antoikin vastustajalle tunnustusta. Myös Steelersin peli oli aivan eri näköistä kuin muissa nähdyissä divariotteluissa ja vastustajaa uskallettiin haastaa fyysisesti.
? Se on selvää, että näihin otteluihin sytytään. Välillä on tekemistä, että saadaan peli-ilme päälle, mutta nämä ovat niitä pelejä joita varten tätä tehdään, Perkonmäki arvioi.
Steelersistä maalinteossa onnistui lauantaina myös Heli Haapalahti, joka teki päätöserässä lukemat 4?8 Jenni Lehden syötöstä.
? Sennin lisäksi meiltä hyvän pelin pelasi Roosa Kankare, arvioi Perkonmäki.
Huomenna Steelers saa Elenia-Areenalle vastustajan sarjataulukon toisesta päästä, kun vieraaksi tulee sarjajumbo Welhot.
Juha Reinikainen
Jätä vastaus
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.