Maanantai 27.05.2024
Nimipäivät: Ritva

Tuuli:
 

Hauholla julistetaan juhannusrauha

Juhannus on hauholaisten kirkkopyhä ja muutenkin on Hauho kesäisessä raikkaudessaan todellinen juhannuspitäjä. Kirkon viereisellä Skytten aukiolla järjestetään juhannusaattona, perjantaina 19.6. Hauhon Niskavuoriviikon avajaiset kello 12. Samalla julistetaan luontoon, maalle ja vesille juhannusrauha.

Niskavuoriviikon avauksessa puhuu hauholainen opiskelija ja Hauho-Seuran johtokunnan jäsen Anna Laaksonen. Avajaisissa kuullaan myös kesäisiä säveliä Chordus Ensemble, Pekka Rantion ja Pete Vuorion esittämänä. Kokoonpano konsertoi avajaisten jälkeen kello 12.30 Hauhon kirkossa.

Niskavuoriviikon avajaisyleisöä Skytten aukiolla seuraamassa Hauhon naislaulajat Prima Vocen poistumista estradilta. Kuva: Jouni Lehtonen

Niskavuoriviikon avajaisyleisöä Skytten aukiolla seuraamassa Hauhon naislaulajat Prima Vocen poistumista estradilta. Kuva: Jouni Lehtonen

Hauholla on vietetty Niskavuoriviikkoa vuodesta 1994 alkaen, joten nyt alkava viikko on jo järjestyksessään kahdeskymmenestoinen. Hauhon Niskavuoriviikko on vilkas kulttuuritapahtumien ketju, jonka toteutuksesta vastaavat lukuisat hauholaiset yhteisöt ja yrittäjät.

Viikon ohjelmassa on Hauho-seuran järjestämänä muun muassa Heinäpäivän vietto kirkonkylässä perjantaina 26.6. sekä perjantai-iltana Sandran Rinki – yöpyöräily.

Viikko huipentuu Niskavuoren markkinoihin lauantaina 27.6. Hauhon kirkonkylässä. Markkinoista alkaa Hauhon Yrittäjien lauantaisten kesätorien sarja, joka päättyy 1. elokuuta. Viikon päättää Kesäasukkaiden kirkkopyhän vietto Hauhon kirkossa sunnuntaina 28.6. kello 10 alkaen. (Reska.fi)

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.