Maanantai 27.05.2024
Nimipäivät: Ritva

Tuuli:
 

Sode on uuden sukupolven sotilaskotiauto

Hämeenlinnan Sotilaskotiyhdistys sai tiistaina uuden sotilaskotimyyntiauton. Parolannummella luovutettu auto tulee aktiiviseen käyttöön, sillä maastomyyntikeikkoja tehdään vuosittain 65?70. Vanha Ilona-auto pääsee uutuuden myötä ansaitulle eläkkeelle maanpuolustustyöstä.

Uusi ajoneuvo tietää sotilaskotisisarten mukaan merkittävää olosuhdeparannusta niin palveluntuottajille kuin ?käyttäjillekin.

? Sodeauto on erittäin tärkeä väline. Pojat ovat joskus maastossa sanoneetkin, että mummokin voi olla enkeli, myhäilivät sotilaskotisisaret luovutusmunkkikahvien äärellä.

Kausalassa toimivan Kiitokori Oy:n markkinointipäällikkö Olli Aarnio kokeilee, miltä uudenuutukainen tuote tuntuu käyttäjän näkökulmasta. Kiitokori on alustatoimittajista riippumaton yritys, joka sodeautojen lisäksi räätälöi muun muassa kirjastoautoja, klinikka-autoja ja jopa päiväkotibusseja sekä vankienkuljetusajoneuvoja.

Kausalassa toimivan Kiitokori Oy:n markkinointipäällikkö Olli Aarnio kokeilee, miltä uudenuutukainen tuote tuntuu käyttäjän näkökulmasta. Kiitokori on alustatoimittajista riippumaton yritys, joka sodeautojen lisäksi räätälöi muun muassa kirjastoautoja, klinikka-autoja ja jopa päiväkotibusseja sekä vankienkuljetusajoneuvoja.

Rekkarinsa SOD-3:n mukaan Sodeksi kutsuttu ajoneuvo on auton valmistaneen Kiitokori Oy:n markkinointipäällikkö Olli Aarnion mukaan ensimmäinen uuden sukupolven sotilaskotiauto. Metsäsissien uudenuutukainen enkelinkuljetin on koottu Mercedeksen Sprinter-alustalle.

? Toivottavasti tämä on sellainen esimerkki, johon uuden ajoneuvon hankintaa harkitsevat tulevat muualtakin tutustumaan, toteaa myyntipäällikkö Mikko Nurmi Vehon erikoisajoneuvoista.

Nurmen mukaan Vehon erikoisajoneuvot palvelee paljon muun muassa eri viranomaisia.

? Puolustusvoimat näyttelee meillä aika isoa roolia, hän kertoo.

Toiminnanjohtaja Kirsi Heikkilä Hämeenlinnan Sotilakotiyhdistys ry:stä kertoo, että viime vuonna 95 vuoden ikään päässeessä yhdistyksessä on noin 350 sisarta, joista aktiivisia noin 150.

? Mukana on jopa 60 vuotta toiminnassa olleita sisaria. Nykyään sellainen tuntuu mahdottomuudelta, kun tuntuu, että ihmiset vain haluavat nopeasti elämyksiä yhdestä harrastuksesta ja vaihtavat pian uuteen, Heikkilä pohtii.

Toiminnanjohtaja Kirsi Heikkilä tietää, että Hämeenlinnan yhdistyksen toistasataa aktiivista sotilaskotisarta saa pian palvella asiakkaitaan entistä ehommissa puitteissa.

Toiminnanjohtaja Kirsi Heikkilä tietää, että Hämeenlinnan yhdistyksen toistasataa aktiivista sotilaskotisarta saa pian palvella asiakkaitaan entistä ehommissa puitteissa.

Sotilaskotityön tärkeäksi motiiviksi toiminnanjohtaja Heikkilä näkee paitsi kiinnostuksen maanpuolustustyöhön, myös positiivisen ilmapiirin.

? Niin tyytyväisiä asiakkaita kuin meillä ei ole monessa paikassa.

Juha Reinikainen

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.