Tiistai 20.02.2024
Nimipäivät: Heli, Helinä, Hely

Tuuli:
 

Mikko Hieta Tawastin Kokoomuksen puheenjohtajaksi

Tawastin Kokoomus ry:n kevätkokous on valinnut yhdistyksen puheenjohtajaksi filosofian maisteri Mikko Hiedan.

Mikko Hieta.

Syntyjään hämeenlinnalainen 37-vuotias Hieta työskentelee Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan viestintäpäällikkönä. Poliittisista luottamustehtävistä hänellä on yli 20 vuoden kokemus.

? Kun luottamushenkilöpaikkojen määrä on rajallinen, puolueiden paikallisyhdistykset tarjoavat useammille kaupunkilaisille luontevan tavan päästä mukaan vaikuttamaan oman paikkakunnan ja koko valtakunnan asioihin. Siksi puolueyhdistyksen luotsaamista on pidettävä demokratian toteutumisen kannalta hyvin tärkeänä tehtävänä, Hieta korostaa.

Yhdistyksen hallitukseen valittiin lisäksi Maarit Heikkilä, Helena Illikainen, Henrietta Ingman ja Maire Rissanen. Tawastin Kokoomus on yksi Hämeenlinnan kymmenestä Kokoomuksen paikallisyhdistyksestä.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.