Keskiviikko 07.06.2023
Nimipäivät: Suvi, Roope, Robert
Hämeenlinna
Selkeää
14°C
Tuuli: 5 m/s WNW
 

Kotiseutuliiton ansiomerkit kolmelle

Suomen Kotiseutuliitto on myöntänyt hopeisen ansiomerkin kolmelle hämeenlinnalaiselle yhdistysaktiiville. Merkin saivat Tuula Heinänen, Heikki Kilpeläinen ja Ossi Lapisto. Huomionosoitukset julkistettiin Hämeenlinna-Seuran 70-vuotisjuhlissa lauantaina.
Hämeenlinna-Seuran puheenjohtaja Mikko Hieta luovutti Suomen Kotiseutuliiton hopeisen ansiomerkin Tuula Heinäselle ja Ossi Lapistolle yhdistyksen 70-vuotisjuhlissa lauantaina. Kuvasta puuttuu saman ansiomerkin saanut Heikki Kilpeläinen. Kuva: Henna Heikkilä

Hämeenlinna-Seuran puheenjohtaja Mikko Hieta luovutti Suomen Kotiseutuliiton hopeisen ansiomerkin Tuula Heinäselle ja Ossi Lapistolle yhdistyksen 70-vuotisjuhlissa lauantaina. Kuvasta puuttuu saman ansiomerkin saanut Heikki Kilpeläinen. Kuva: Henna Heikkilä

Tuula Heinänen on toiminut vuosia Hämeenlinna-kotiseutujulkaisun toimittajana. Hän on Hämeenlinna-Seuran sihteeri. Heikki Kilpeläinen tunnetaan pitkäaikaisesta toiminnasta aktiivisena hallitusjäsenenä monissa yhdistyksissä. Hän on muun muassa ollut käynnistämässä Renko-viikon perinnettä ja toimii nykyisin Hämeenlinnan Seudun Taideyhdistyksen puheenjohtajana.

Ossi Lapisto toimi Hämeenlinna-Seuran puheenjohtajana vuosina 2007?2014 ja hänen roolinsa viime vuoden valtakunnallisten kotiseutupäivien järjestelyissä oli hyvin keskeinen. Hämeenlinna-Seura toimi kotiseutupäivien pääjärjestäjänä. (Reska.fi)

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.