Perjantai 14.06.2024
Nimipäivät: Kielo, Pihla

Tuuli:
 

Palkittu: Linna Rugby pitää kansainvälisyyttä luonnollisena

Tuomas Mehtiö (pipo päässä) taklaa palloa kantavaa Jarno Suojaa. Linna treenaa talvella MP Riding Centerissä eli maneesissa. Alusta sopii kontaktiharjoitteluun toisin kuin Pullerihallissa, jonka alusta on aivan liian kova rugbya ajatellen.

Tuomas Mehtiö (pipo päässä) taklaa palloa kantavaa Jarno Suojaa. Linna treenaa talvella MP Riding Centerissä eli maneesissa. Alusta sopii kontaktiharjoitteluun toisin kuin Pullerihallissa, jonka alusta on aivan liian kova rugbya ajatellen.

Hämeenlinnan kaupungin liikuntapalkinnolla palkitun Linna Rugby Clubin varapuheenjohtaja ja seuran perustajajäsen Tuomas Mehtiö sanoo, että palkinto tuli seuralle täysin yllättäen, vaikka yhteistyötä kaupungin kanssa onkin tehty.

? Toimintamme moniin muihin seuroihin verrattuna on vielä kuitenkin pientä. Palkinto tietysti antaa signaalin, että jotain on tehty oikeinkin, Mehtiö pohtii.

Yksi palkitsemisperuste oli seuran monikulttuurisuus eli se, että pelaajistossa on jopa kymmenen eri kansallisuuden edustajia. Siihen ei Mehtiön mukaan ole mitenkään ohjelmallisesti tähdätty.

? Rugbyn kansainvälisyys yleensäkin johtuu lajin nuoruudesta Suomessa. Tieto lajista on tullut pääasiassa ulkomaalaisten mukana ja nämä lähtökohdat luovat mahdollisuuden sille, että eri maalaiset pääsevät hyvin mukaan porukkaan.

Kotouttamispuolestakin on keskusteltu, mutta urheilijat tulevat seuraan ensisijaisesti rugbya pelaamaan.

? Normaaliagendallamme on muun muassa, että kommunikaatiota on sekä suomeksi että englanniksi, kertoo Mehtiö.

Linnan naiset treenin tuoksinassa. Naisjoukkue tarvitsee vielä lisää pelaajia.

Linnan naiset treenin tuoksinassa. Naisjoukkue tarvitsee vielä lisää pelaajia.

Helsingistä kotoisin oleva Tuomas Mehtiö aloitti lajin vuonna 2007. Nykyisin Lopella asuva Mehtiö on siis yksi harvoista linnalaisista, joilla oli jo aiempaa lajitaustaa. Hän arvioi, että lajin kehityskaari on nyt siinä vaiheessa, että treenaaminen ja valmennus alkavat olla “vakavasti otettavan” urheilun tasolla.

? Harrastajamäärät ovat edelleen tosi pieniä, vaikka kasvua on koko ajan. Uusia seuroja perustetaan ja seurojen jäsenmäärät ovat kasvaneet.

Treenimäärät Linna Rugbynkin SM-sarjajoukkueella alkavat olla niin suuria, että uusia pelaajia halutaan jatkossa tuoda turvallisesti lajin pariin, eli seuran pyrkimys on saada ensi kesäksi kaksi miesten joukkuetta.

Helmikuun ajan Linna Rugby Clubin harjoitukset ovatkin avoimet uusille kokelaille. Tänä talvena ensimmäiset matsinsa pelannut naisjoukkue tarvitsee myös lisää pelaajia. Miehiä myös tarvitaan lisää, jotta seura saisi perustettua 1.-divarijoukkueen, jonka on tarkoitus toimia kehitysjoukkueena ja valmistaa pelaajia mestaruussarjaan.

Juha Reinikainen

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.