Maanantai 27.05.2024
Nimipäivät: Ritva

Tuuli:
 

Vuoden kotiseutuyhdistystä juhlitaan kakkukahveilla ja karheilla covereilla

Hauho-päivää vietetään perjantaina syyskuun 13. päivänä. Pitäjän oman juhlapäivän kunniaksi Hauho-Seura järjestää Hauhotalossa yleisötilaisuuden, jossa juhlistetaan Hauho-Seuran valintaa vuoden kotiseutuyhdistykseksi. Myös Hauhon kirkon vieressä sijaitseva esinemuseo on iltapäivällä avoinna.

Suomen Kotiseutuliitto valitsi vuoden 2019 kotiseutuyhdistykseksi Hauho-Seuran. Palkitseminen tapahtui valtakunnallisilla kotiseutupäivillä Tuusulassa 9. elokuuta. Tunnustusta noutamassa ollut puheenjohtaja Jouni Lehtonen lupasi kiitospuheenvuorossaan, että ?torilla tavataan?.

? Nyt on aika lunastaa tuo lupaus. Vietämme kansanjuhlaa Hauho-päivänä hauholaisten omalla juhlatalolla, Hauhotalolla. Haluamme kiittää hauholaisia ja hauhomielisiä saamastaan tuesta ja kannustuksesta tarjoamalla iloisen illanvieton kakkukahvien kera, Jouni Lehtonen kertoo.

Hauhotalossa kello 18 alkaen on 200 ensimmäiselle vieraalle tarjolla kakkukahvit. Kello 19 alkaa ohjelmallinen osuus, joka sisältää Hauho-Seuran tervehdyssanat sekä vapaan sanan osuuden halukkaille puhujille.

Illan aikana järjestetään arpajaiset Hauhotalon hyväksi. Illan päätteeksi hauholainen orkesteri Eesaun kädet soittaa ?karheita covereita Tuittulan pelloilta?.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.