Keskiviikko 17.07.2024
Nimipäivät: Ossi, Ossian

Tuuli:
 

Omaishoitajien viikolla tapahtuu

Valtakunnallista omaishoitajaviikkoa vietetään 26.11.?3.12. Hämeenlinnan Seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry. järjestää viikon kunniaksi erilaista toimintaa. Omaishoitajien viikko alkaa kirkkopyhällä. Jumalanpalvelus on sunnuntaina 26.11 kello 10 Hämeenlinnan kirkossa, jonka jälkeen kirkkokahvit tarjoillaan yhdistyksen tiloissa Kirkkorinne 4:ssä.

Maanantaina pidetään avoimet ovet kello 10?15 ja viikon virkistykseksi laulellaan kello 11?13 laulattajana Merja Hainsalo. Tiistaina ohjelmassa on kahvit kello 10?15 yhdistyksen tiloissa ja psykologi Pirkko Lahti luennoi ILOsta kello 17 Poltinahon seurakuntatalolla.

Keskiviikoksi siirrytään kirjastolle ja siellä ohjelmassa on kello 14 Hei hei Paula, joka on huumorilla höystetty näytelmä ikäihmisen arjesta. Torstaina yhdistyksen tiloissa jälleen avoimet ovet kello 10?18, jolloin jutustellaan myös iltateen tai kahvin merkeissä. Perjantai on pulmia täynnä, joita ratkotaan kahvin lomassa kello 10-15.

Tilaisuuksiin voi osallistua yksin tai yhdessä, oli omaishoitaja tai ei.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.