Sunnuntai 16.06.2024
Nimipäivät: Päivi, Päivikki, Päivä

Tuuli:
 

Kanta-Hämeen PerusNaiset ry aloitti toimintansa

Kanta-Hämeen PerusNaisten perustamis- ja järjestämiskokous pidettiin Hämeenlinnassa maanantaina. Hallituksen jäseniksi valittiin Kirsi Kauppi Hattulasta, Sini Ojanen Janakkalasta, Mira Kulmala Jokioisilta sekä Anne Hannula-Lundberg ja Susanna Hietanen Hämeenlinnasta.

Sihteeriksi valittiin Satu Huhtanen Janakkalasta ja taloudenhoitajaksi Pirkko Heimo Hämeenlinnasta. Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Lulu Ranne Hämeenlinnasta ja varapuheenjohtajaksi Heidi Selenius Riihimäeltä. Valinnat olivat yksimielisiä.

Kanta-Hämeen PerusNaisten päämääränä on tuoreen yhdistyksen tiedotteen mukaan toimia kantahämäläisten etujen ajajana ja innostaa naisia toimimaan puolueen riveissä.

– Yhdistys tulee ottamaan aktiivisesti kantaa ajankohtaisiin asioihin ja osallistuu koko maakunnan alueella erilaisiin tapahtumiin. Hallitus päätti, että yhdistykseen voi liittyä maksutta ja kannustaakin kaikenikäisiä naisia liittymään kasvavaan joukkoonsa, tiedotteessa todetaan.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.