Tiistai 27.02.2024
Nimipäivät: Torsti

Tuuli:
 

Mikko Hieta Hämeenlinna-Seuran johtoon

Hämeenlinnan kotiseutuyhdistys Hämeenlinna-Seura ry on valinnut syyskokouksessaan uuden puheenjohtajan ja hallituksen. Edellisen puheenjohtajan Ossi Lapiston tilalle seuran puheenjohtajaksi valittiin 35-vuotias viestintäpäällikkö, FM Mikko Hieta.

Muut hallituksen jäsenet ovat Jussi Hanska, Tuula Heinänen, Henna Heikkilä, Eliina Ilanmaa, Jyrki Nissi ja Marja-Leena Nykänen. Varajäseniksi valittiin Eliisa Aaltonen ja Kari Jokinen. Uuden hallituksen myötä seura koki merkittävän nuorennusleikkauksen, sillä sekä Heikkilä että Nissi ovat 1980-luvulla syntyneitä.

Vuonna 2015 seura juhlii 70-vuotista historiaansa. Yhdistyksen tehtävänä on kotiseututietouden lisääminen, kotiseutuhengen ylläpitäminen ja kotiseudun kulttuurien vaaliminen ja edistäminen. Seura muun muassa järjestää luentoja ja retkiä sekä harjoittaa julkaisutoimintaa. Syyskokouksen myötä Hämeenlinna-Seura ottaa käyttöön uudet säännöt ja kahden vuosittaisen kokouksen sijaan siirrytään yhden vuosikokouksen käytäntöön. (Reska.fi)

Mikko Hieta on Hämeenlinna-Seuran uusi puheenjohtaja.

Mikko Hieta on Hämeenlinna-Seuran uusi puheenjohtaja.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.