SALIBANDY: Steelers-naisille Lahdesta viikonvaihteen toinen rankkarivoitto
Steelers-naiset pitivät jännitystä yllä loppuun asti myös sunnuntain vierasottelussaan SB Pelicansia vastaan Lahdessa. Rankkareilla ratkennut 1.-divisioonan ottelu päättyi lukemiin 3?4 rl. (2?1, 1?0, 0?2, ja. 0?0, rl. 0?1).
Steelers aloitti ottelun vahvasti ja viikonlopun otteluissa kaukaloon palannut Heli Haapalahti ampui vieraat johtoon ajassa 5.11 Emma Kankaisen syötöstä.
Nuori Sofia Mittentag tasoitti heti seuraavassa vaihdossa näyttävällä yläkulmalaukauksella. Kentällä otteet olivat tasaisia, mutta maalisaraketta täydensi Veera Vilenius joka vei ajassa 15.14 lahtelaiset johtoon Anne Haapasalon erinomaisesta esityöstä.

Heli Haapalahti teki paluun kaukaloon viikonvaihteen otteluissa ja pelasi kaikki Steelersin maalit sunnuntaina tehneessä kakkosketjussa.
Toisessa erässä Steelers sai pelata pallollista peliä kiitettävästi, mutta Pelicans onnistui blokkaamaan parhaat maalintekopaikat. Erän ainoan maalin teki Pelicansin Roosa Jokinen ajassa 23.56.
Tuplaviikonvaihde ei painanut kummankaan jaloissa päätöserässäkään ja yleisö sai nauttia vauhdikkaasta salibandyn rockenrollista. Joukkueensa parhaana palkittu Steelers-torjuja Juulia Kataja (33 torjuntaa) oli välillä ilmiömäinen ja tukki erän 13 torjunnallaan Pelikaanien yritykset.
Avausmaalin tehneen Haapalahden laidoilla pelanneet nuorisotähdet Alisa Mäkelä ja Annu Selinummi laittoivat oman show´nsa kunnolla käyntiin ja yritys palkittiin kahdella Mäkelän tekemällä maalilla ajassa 44.15 ja 45.52. Syötön tarjoili molempiin Selinummi.
Pelicans sai erän lopulla vielä muutaman huippuvaarallisen paikan mutta ei päässyt ylärimavetoa lähemmäs Steelers-maalia. Viiden minuutin jatkoajalla vaarallisemmat paikat sai Steelers, mutta ajassa 65.00 mentiin kuitenkin rangaistuslaukauksille.
Juulia Kataja torjui ensimmäisenä laukoneen Pelicansin kaikki yritykset ja kun Steelersin Alisa Mäkelä täydensi iltansa rankkarimaalilla, matkasivat voittopisteet Hämeenlinnaan.

Juulia Kataja pysäyttää Pelicansin viimeisen laukojan Sofia Mittentagin yrityksen ja juhlat ovat valmiit.
? Odotusten mukainen viikonloppu. Rankkarissa katsoin maalivahdin liikkeitäkin, mutta periaatteessa tein samanlaisen maalin kuin eilisessä rankkarikisassa Hatsinaa vastaan, iloitsi Alisa Mäkelä.
Steelers on kolmella peräkkäisellä voitollaan parannellut asemia sarjataulukossa. Joukkue on nyt divarissa kuudentena ja pelannut yhdestä kolmeen ottelua vähemmän kuin muut joukkueet.
? Viikonvaihteen neljään pisteeseen täytyy olla tyytyväinen. Tänään peliesityskin oli hyvä, kiitteli päävalmentaja Teemu Leppänen.
Kolmannesta erästä lähtien otteitaan koko ajan kohentanut Steelers päätti Leppäsen mukaan viimeisellä erätauolla, että maalipaikkoja haetaan ahnaammin eikä jäädä “pyörimään kehällä”.
? Haapalahden ketju oli huikea ja Juulia on meille iso pelaaja, tänäänkin vaikeina hetkinä joukkueen selkärankana.

Voitolla yöhön! Juulia Kataja on ratkaissut Steelers-naisille toisen peräkkäisen voiton rangaistuslaukauksilla.
Steelers jatkaa ensi viikolla kahden ottelun tahtia. Lauantaina vastassa on toistaiseksi pisteetön Sheriffs vieraissa ja sunnuntaina omana kotihallina toimii Hattulan Juteinikeskus. Ottelu KaPa-65:ä vastaan alkaa kello 16.
Juha Reinikainen
Jätä vastaus
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.