Torstai 25.04.2024
Nimipäivät: Markku, Marko, Markus

Tuuli:
 

Miettinen tähtää Aulangolla ykkössijaan

Kuukauden päästä ajettava maastopyöräilytapahtuma Aulanko MTB saa vakavissaan voittoa tavoittelevan osallistujan järjestävän seuran riveistä. Tawast Cycling Clubin Olli Miettinen joutui viime vuoden Aulanko MTB:ssä keskeyttämään rengasrikon takia. Nyt Miettisen toukokuun kilpailuohjelma on rakennettu sitä silmällä pitäen, että 23. päivänä toukokuuta hän pystyy taistelemaan kotikisansa kärkisijoista.

Cyclocrossin hallitseva Suomen mestari Olli Miettinen on laatinut tulevalle kilpailukaudelle tietoisesti haastavan kilpailuohjelman. Hämeenlinnalaisen Miettisen kevään tärkein tavoite on voittaa oman seuran järjestämä Aulanko MTB.

Cyclocrossin hallitseva Suomen mestari Olli Miettinen on laatinut tulevalle kilpailukaudelle tietoisesti haastavan kilpailuohjelman. Hämeenlinnalaisen Miettisen kevään tärkein tavoite on voittaa oman seuran järjestämä Aulanko MTB.

? Hyvä päivä ja ehjä ajo niin voin voittaa. Reittihän Aulangolla on mitä hienoin ja vaatii perinteistä, monipuolista maastopyöräilyosaamista. Ratkaisun paikkoja reitiltä löytyy sekä polkuosuuksien taitajille että mäkimiehille, Miettinen sanoo.

Toukokuun 23. päivänä järjestettävä Aulanko MTB on maastopyöräilyn kuntotapahtuma jossa on mahdollisuus ajaa joko 25 tai 50 kilometrin reitti. Kilpailukeskus on tänä vuonna Aulangon kylpylähotellilla. Viime vuonna Aulangon hienoissa maastoissa maastopyöriään kuljetti noin 150 osallistujaa, joukossa sekä lajin kansallista kärkeä että kuntoilijoita.

Hattulalaisen Tawast Cycling Clubin aktiivijäsenten määrä on kasvanut viime syksyn noin 80:sta jo noin 110:een. Ensi kesänä seura järjestää tiettävästi ensimmäistä kertaa Hämeenlinnan seudulla myös vain naisille suunnattuja pyöräilyn yhteislenkkejä. Toukokuussa Hattulan BMX-radalla käynnistyy alle 10-vuotiaiden BMX-koulu.

Aulangolla vaaditaan myös mäkimiehen kykyjä.

Aulangolla vaaditaan myös mäkimiehen kykyjä.

TCC on myös solminut kauden 2015 kattavat urheilijasopimukset hämeenlinnalaisten Olli Miettisen ja Jenni Mattilan kanssa. Tänä vuonna kymmenvuotiaaksi varttuvan seuran toimintaan kuuluu näin ollen koko urheilutoiminnan skaala lasten ja nuorten liikunnasta sopimustason huippu-urheiluun.

Miettinen aikoo toukokuun jälkeen virittää elimistönsä nopeasti triathlonvalmiuteen, sillä kesäkuussa hän haluaa menestyä triathlonin sprinttikisoissa Vantaalla, Himoksen SM-startissa ja seuraavana päivänä Finntriathlon Vanajanlinnassa. Loppukaudella edessä on vielä sekä triathloneita, pyöräilyn SM-startteja että MTB-kisoja.

Uusista haasteista saa virtaa, sanoo monessa lajissa huipulla urheillut Jenni Mattila. Vuonna 2015 hän keskittyy toista kesäänsä päälajinaan triathloniin.

Uusista haasteista saa virtaa, sanoo monessa lajissa huipulla urheillut Jenni Mattila. Vuonna 2015 hän keskittyy toista kesäänsä päälajinaan triathloniin.

Jenni Mattila avaa kilpailukautensa maantie- ja maastojuoksuilla. Triathlonkauden avaus on merkitty kesäkuun 14. päivänä kisattavaan Finntriathlon Vanajanlinnaan ja ohjelmassa on myös Joroisten Finntriathlon. Loppukauden ohjelmassa vaihtoehtoina ovat ainakin SM-startti Kuopiossa tai ensimmäinen täysmatka Tahkolla.

Juha Reinikainen

Jenni Mattilalle ja Olli Miettiselle urheilu tarkoittaa yhä myös uuden oppimista. Molemmat ovat harjoitelleet talvikauden tavallistakin monipuolisemmin tavoitteenaan menestys triathlonissa.

Jenni Mattilalle ja Olli Miettiselle urheilu tarkoittaa yhä myös uuden oppimista. Molemmat ovat harjoitelleet talvikauden tavallistakin monipuolisemmin tavoitteenaan menestys triathlonissa.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.