Sunnuntai 16.06.2024
Nimipäivät: Päivi, Päivikki, Päivä

Tuuli:
 

J. K. Paasikiveä muistettiin vuodenvaihteessa Hämeenlinnan lyseolla

Professori Martti Häikiö puhumassa Hämeenlinnan lyseolla, Paasikiven muistolaatan luona.

Vuonna 2020 vietettiin merkittävän suomalaisen valtiomiehen, presidentti ja senaattori Juho Kusti Paasikiven 150-vuotisjuhlavuotta.

Juho Kusti Paasikiven juhlavuoden valtakunnalliset tilaisuudet päättyivät vuoden vaihteessa Hämeenlinnassa, kun Paasikiven muistolaatalle laskettiin kaksi seppelettä uudenvuoden aattona, torstaina 31.12.2020.

Tilaisuudessa juhlapuheen piti Paasikivi-Seuran aikaisempi puheenjohtaja, professori Martti Häikiö.

Seppeleenlasku Paasikiven muistolaatalla, kuvassa rivissä kaupunginhallituksen puheenjohtaja Sari Rautio, kirkkoherra Kimmo Reinikainen, Panssariprikaatin komendantti Anu Immonen ja kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Sari Myllykangas.

Juontajana toimi Suomalaisuuden Liiton aikaisempi varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu Antti Ahonen. Musiikista vastasi Hämeenlinnan Mieskuoron pienryhmä ja tilaisuudessa oli puolustusvoimien lippuvartio.

Tilaisuudessa laskettiin Hämeenlinnan kaupungin, Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan sekä puolustusvoimien ja Panssariprikaatin yhteinen seppele, sekä tilaisuuteen osallistuneiden kansalaisjärjestöjen seppele, eli Paasikivi-Seuran, Suomalaisuuden Liiton, Hämeenlinnan Historiallisen Seuran ja Hämeenlinnan Paasikivi-Seuran yhteinen seppele.

Juhlallinen seppeleenlasku järjestettiin uudenvuoden aattona siksi, että Suomen itsenäisyyden vahvistanut Tarton rauha, jonka pääneuvottelijana J. K. Paasikivi toimi, tuli voimaan 31.12.1920 eli tasan sata vuotta sitten.

Juho Kusti Paasikivi asui ja opiskeli nuoruudessaan Hämeenlinnan lyseon oppilaana. Lyseon päärakennuksen seinässä valtiomiehen muistolaatta on ollut vuodesta 1959 lähtien, muistuttamassa tämän nuoruusvuosista Hämeenlinnassa.

Seppeleenlasku järjestettiin koronan vuoksi ilman yleisöä, mutta kuvattiin videolle.

Tilaisuudesta julkaistiin livevideo heti seppeleenlaskun jälkeen Suomalaisuuden Liiton Facebook-sivuilla ja laadukkaampi videotallenne julkaistaan tammikuun aikana Hämeenlinnan kaupungin kotisivuilla.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.