Maanantai 27.05.2024
Nimipäivät: Ritva

Tuuli:
 

Kuvataiteilija Janne Laineen näyttely Taidehalli Hämeeseen

Janne Laine: Kultainen hetki (2020).

Taidehalli Hämeessä esillä 29.7. – 22.8. on Janne Laineen (s. 1970) näyttely Matkalla. Laine on kuvataiteilija, joka tunnetaan valokuvapohjaisesta syväpainografiikasta. Vahvatunnelmaisissa teoksissa liikutaan olevan ja unen välimaastossa. Sumun ympäröimät maisemat ovat aidossa tilanteessa kuvattuja oikeita kokemuksia paikasta ja hetkestä. Kuvien työstäminen grafiikanvedoksiksi avaa mahdollisuudet tulkinnalle, jossa fantasia astuu osaksi teoksen todellisuutta.

Laineen teokset ovat saaneet synkempiä sävyjä, kun huoli maailman tilasta on kasvanut. Vaikka teoksissa harvoin näkyy ihmistä, on ihminen niissä läsnä. Maisemassa näkyy rakennettuja elementtejä. Toisaalta koko maisema on käsitteenä alisteinen ihmisen katseelle: luonto muuttuu maisemaksi, kun taiteilija rajaa sen kuvaksi.

Janne Laine on kuvannut teoksiaan varten materiaalia eri puolilla maailmaa. Jo hänen läpimurtoteoksissaan pääosassa oli kuumien lähteiden höyry Islannissa. Uudet teokset ovat syntyneet Islannin lisäksi Nepalissa, Lofooteilla ja Perussa. Vaikka Laine löytääkin teostensa aiheet ja kuvaa ne matkoillaan, johtaa lopputulos kuitenkin eräänlaiseen universaaliin alkukuvaan.

Se voisi olla kuva maailman alusta tai lopusta. Se on jotain, joka ei ole helposti tunnistettavissa, mutta on silti tuttua. Teokset ovat vahvasti sukua romantiikan ajan maisemamaalauksille. Vaikka ne visuaalisesti puhuvat eri kieltä, sama kaiho ja kaipuu yhdistävät niitä.

Musta ja harmaa, seepia ja paperin valkoiset sävyt ovat monien Laineen teosten vallitseva värimaailma. Klassisen taidegrafiikan ja mustavalkoisen valokuvan tunnelmat kohtaavat teosten tyylikkäässä yleisilmeessä. Viime vuosina värit ovat kuitenkin hiipineet teoksiin yhä useammin. hehkuvat sävyt nostavat esiin miltei surrealistisen taivaan tai auringossa kylpevän niityn.

Värilliset teokset ovat usein enemmän havaintoja hetkistä kuin sukellus syvälle universaaliin maisemaan. Siksi ne tasapainottavat erilaisia näyttelykokonaisuuksia hienosti. Ne palauttavat katsojan välillä konkreettiseen, jolloin matka maiseman alkulähteille ei muutu liian raskaaksi.

Teokset ovat sarjallisia, mikä on osa taidegrafiikan demokraattista perusluonnetta. Sama teos voi olla yhtä aikaa useassa eri paikassa. Laine tekee joskus uniikkeja teoksia, joskus versioi samasta teoksesta erilaisia vedoksia, mutta pääsääntöisesti teoksista on klassinen editio, joskus isompi ja joskus pienempi. Laine tekee teoksistaan myös kuvasarjoja, jossa kuva joko jakautuu useampaan osaan tai kuva kehittyy kuin stillkuvat elokuvasta.

Janne Laine on Suomen kansainvälisesti menestyneimpiä taiteilijoita. Hän on voittanut lukuisia palkintoja ja hänen teoksiaan on ollut esillä kaikissa maanosissa. Suomessa hänen retrospektiivinsä nähtiin Tampereen taidemuseossa 2015 ja hän voitti Postin taidepalkinnon ja hänen teoksistaan tehtiin postimerkkisarja vuonna 2020. Samana vuonna nähtiin hänen 50-vuotisjuhlanäyttelynsä kaksiosaisena Galleria Halmetojassa ja Galleria Duetossa Helsingissä.

Veikko Halmetoja

JANNE LAINE

  • s. 27.3. 1970 Tampereella
  • Opinnot: kuvataiteilija, Tampereen taiteen ja viestinnän oppilaitos 1992 – 1995

Yksityisnäyttelyt

2023

Galleria Saskia, Tampere (tulossa)
Taidehalli Häme, Hämeenlinna (tulossa)
Real Deal Galleria, Oulu (tulossa)
Galleria Ratamo, Jyväskylä
Laine & Brander, Galleria Joella, Turku

2022

Galleria Halmetoja Mänttä

2021

Galleria Harmaja, Oulu

2020

Galleria Duetto, Helsinki
Galleria Halmetoja, Helsinki
Valokuvakeskus Nykyaika, Tampere
Aineen taidemuseo, Tornio
Serlachius residenssi, Mänttä
Galleria Himmelblau, Tampere
Grafoteekin kuukauden taiteilija, Helsinki

2019

Casa de la Cultura, Lima, Peru
Voipaalan taidekeskus, Sääksmäki

2018

Galleria Duetto, Helsinki
Atelier A.Piroir, Montreal, Kanada

2017

Evans Contemporary, Peterborough, Kanada
Laine & Heiskanen, Galleri Cupido, Tukholma, Ruotsi
Laine & Heiskanen, Galleria 12, Kuopio
Taller Galeria Fort, Cadaques, Espanja

2016

Laine & Kivinen, Kunstverket Galleri, Oslo, Norja
Galleria Harmaja, Oulu
Taidekeskus Mältinranta, Tampere

2015

Tampereen taidemuseo, Tampere
Galleria Duetto, Helsinki
ArTag Gallery, Helsinki

2014

Seinäjoen taidehalli
Galleria 2, Pirkkala

2013

Galleria Himmelblau, Tampere
Galleria Duetto, Helsinki
Akureyri Art Museum, Islanti
Galleria Harmaja, Oulu
Galleria Joella, Turku
Heiskanen & Laine, Gumbostrand, Sipoo

2012

Heiskanen & Laine, Grafikens Hus, Mariefred, Ruotsi
Galleria Aarni, Espoo
Heiskanen & Laine, Kuhmo-talo
Heiskanen & Laine, Galleria G12, Helsinki
Heiskanen feat. Laine, Didrichsenin taidemuseo, Helsinki

2011

Galleria Saskia, Tampere
Laine ja Heiskanen, Galleria Duetto, Helsinki
Galleria G, Helsinki
Arc en Ciel, Liège, Belgia
Tampere-maja, Tartto, Viro
Galleria Koivulinna, Pukkila
Laine ja Heiskanen, Galleria Antares, Ruokolahti

2010

Silence, Open Studio, Toronto, Kanada
Laine & Heiskanen, Galleria Grimson, Soul, Korea
Heiskanen featuring Laine, Galleria 12, Kuopio
Fenix, Helsinki

2009

Laine & Heiskanen, Galleri Cupido, Tukholma, Ruotsi

Erämaa elää, Laine & Heiskanen, Galleria Himmelblau, Tampere
In The Half Light, Galleria Harmaja, Oulu,

2008

Galleria Joella, Turku
Laine featuring Heis, Galleria Duetto, Helsinki
H2O, Talvipuutarha, Tampere-talo, Tampere

2007

Jónas Vidar Gallery, Akureyri, Islanti
Laine featuring Heis, Galleria Saskia, Tampere
In Between, Aineen Taidemuseo, Tornio

2006

On a Journey…,Galleria Becker, Jyväskylä
Forbidden Garden, Galleria G, Helsinki
No-Man?s-Land, Galleria Harmaja, Oulu
No-Man?s-Land, Poriginal Galleria, Pori
No-Man?s-Land, Koskigalleria; Himmelblau, Tampere

2004

Nowhere, Galleria Harmonia, Jyväskylä
Nowhere, Galleria Tarusto, Savonlinna

2003

Prints, Galleria Nevada, Huittinen

2002

Silence, Stipendinäyttely, Galleria Saskia, Tampere
Silence, Nurmijärven kirjastogalleria

2001

Silence, Titanik, Turku
Silence, Galleria G, Helsinki

2000

Numb, Galleria Rajatila, Tampere

1999

Numb, Galleria Kipinä, Lahti

1997

Licence to Print, Galleria Valkoinen huone, Tampere

Yhteisnäyttelyt

2023

5th Kaunas International Printmaking Biennial ? Mammoths of Printmaking, Liettua
43rd Mini Print International of Cadaqués, Espanja
International Contemporary Printmaking Prize MLG ? 2023, Finalisti, Italia
International Ex-Libris Competition Varna, Bulgaria
28th International Exhibition Biennial of Modern Ex-Libris Malbork, Puola
9th International Miniature Print Biennale, Ottawa School of Art Gallery, Kanada
1st International Miniprint ?Adolfo Perez Esquivel? Nobel Peace Prize, Galicia, Espanja
42nd Mini Print International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, Englanti
2022 International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria
7th Graphic Art Biennial of Szeklerland, Romania
Premio ex-libris, piccola grafica, Santa Croce sull?Arno, Italia
21st International Biennial ?Petit Format de Papier?, Belgia
Bengaluru Print Exchange Internationale, Intia
42nd Mini Print International of Cadaqués, Espanja
42nd Mini Print International of Cadaqués, Barcelona, Espanja
4th International Biennial of Artworks on Paper, Prijedor, Bosnia Herzegovina
5th Biennial International of Miniprint ? Laguna Paiva 2022, Argentiina

2021

12th Biennale internationale d?estampe contemporaine de Trois-Rivières, Kanada
International Triennial of Contemporary Prints of Liege, Belgia
Awagami International Miniature Print Exhibition, Tokushima, Japani
4th Jogja Miniprint Biennale 2020, Yogyakarta, Indonesia
International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria
4th Mini Print International Cantabria, Espanja
The New Prints, IPCNY, New York, USA
41st Mini Print International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja
41st Mini Print International of Cadaqués, Barcelona, Espanja
41st Mini Print International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, Englanti

2020

Nordic Printmaking Triennial, Konsthallen i Luleå, Ruotsi
Nordic Printmaking Triennial, Galleri Sander, Norrköping, Ruotsi
Nordic Printmaking Triennial, Trelleborgs Museum, Ruotsi
2nd International Triennial Graphic Arts Livno, Bosnia Herzegovina
10th International Printmaking Biennial Douro, Portugali
World Wide Prints Project, Italia
2nd TKO International Miniprint Exhibition, Tokio, Kioto, Osaka, Japani

2019

22nd International Exlibris competition Sint-Niklaas, Belgia
3rd Kaunas International Printmaking Biennial, Beauty, Kaunas. Liettua
2nd Mini Print International Cantabria, Espanja
Awagami International Miniature Print Exhibition, Tokushima, Japani
Bucharest International Print Biennale BIPB, Romania
39th Mini Print International of Cadaqués, Espanja
4th Global Print, Douro, Portugali
International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria

2018

Light/Matter – FAB Gallery, University of Alberta, Edmonton, Kanada

BIMBE X, Vancouver, Kanada
38th Mini Print International of Cadaqués, Espanja
International Print Triennial ? Kraków ? Main Exhibition, Puola
International Biennial Print Exhibit: 2018 ROC, Taiwan, R.O.C
3rd International Printmaking Biennial Cacak, Serbia
International Ex-Libris Competition Varna, Bulgaria
XII International Competition fo Ex-Libris ? Gliwise, Puola
Imprint – International Competitive Exhibit of Printmaking, Cincinnati, OH, USA
5th Annual International Juried Print Exhibition, Albuquerque, New Mexico, USA
Print Biennial 2018, Lodz, Puola
3rd Jogja Miniprint Biennale 2018, Yogyakarta, Indonesia
2nd International Biennial of Artworks on Paper, Prijedor, Bosnia Herzegovina
International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria

2017

10th Biennale internationale d?estampe contemporaine de Trois-Rivières, Kanada
Light/Matter – Grunwald Gallery of Art, Bloomington, USA
6th Guanlan International Print Biennial, Kiina
37th Mini Print International of Cadaqués, Espanja
8th Splitgraphic International Graphic Art Biennial, Split, Kroatia
Festival de la Gravure Diekirch, Luxemburg
Mini Prints Berlin, Galleri Heike Arndt, Berliini, Saksa
Lessedra World Art Print Annual, Sofia, Bulgaria
Graphium-Timisoara, Bienala Internationjalâ de Gravjirâ Micâ, Romania
International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria

2016

1st TKO International Miniprint Exhibition, Tokio, Kioto, Osaka, Japani
BIMBE IX, Vancouver, Kanada
1st International Biennial of Artworks on Paper, Prijedor, Bosnia Herzegovina
4th Graphic Art Biennial of Szeklerland, Romania
International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria
36th Mini Print International of Cadaqués, Espanja
Festival de la Gravure Diekirch, Luxemburg
2nd International Exlibris Competition Varna, Bulgaria
Lessedra World Art Print Annual, Sofia, Bulgaria

2015

5th Guanlan International Print Biennial, Kiina
Tribuna Graphic, Art Museum of Cluj, Romania
20th International Exlibris competition Sint-Niklaas, Belgia
Tokyo International Mini-Print Triennial, Tokio, Japani
Festival de la Gravure Diekirch, Luxemburg
35th Mini Print International of Cadaqués, Espanja
Brest Print Triennial; World and War, Brest, Valko-Venäjä

2014

International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria
BIMBE VIII, Vancouver, Kanada
Triennale D?estampe Gravure Originale, Ranska
1st International Exlibris Competition Varna, Bulgaria
1st Jogja Miniprint Biennale 2014, Yogyakarta, Indonesia
34th Mini Print International of Cadaqués, Espanja
Festival de la Gravure Diekirch, Luxemburg

2013

4th Guanlan International Print Biennial, Kiina
International Print Triennial ? Kraków ? Istanbul, Turkki
International Print Triennial ? Kraków ? Falun, Ruotsi
8th Biennale internationale d?estampe contemporaine de Trois-Rivières, Kanada
Triennale Européenne de l?Estampe Contemporaine 2013, Toulouse, Ranska
Global Print 2013, Douro, Portugal
Premio Aqui, 11th International Biennial of Engraving, Acqui Terme, Italia
Festival de la Gravure Diekirch, Luxemburg
19th International Exlibris competition Sint-Niklaas, Belgia

2012

International Print Triennial ? Kraków – Main Exhibition, Puola
International Print Triennial PrintArt Katowice, Puola
Imprima 2012, Brasilia
FISAE 34. International Ex-Libris Competition, Naantali
Pirkanmaan 5. triennaali, Tampere
6th Bienal Internacional de Gravura, Douro, Portugali

2011

8th International Biennial of Engraving of Liège, Belgia
Festival de la Gravure Diekirch, Luxemburg
Global Matrix III International Print Exhibition, USA
16th International Print Biennial Varna,Bulgaria
14th International Triennial of Small Graphic Forms, Lódz, Puola

2010

Grafik ohne Grentzen – International Print Network 2010,
Horst-Janssen-Museum, Oldenburg, Saksa
7th International Miniprint Triennial, Lahti Art Museum, Lahti
5th International Printmaking Biennial of Douro, Portugali
8th World Triennial of Small Graphic Prints, Ranska

2009

6th Biennale internationale d?estampe contemporaine de Trois-Rivières, Kanada
4th International Graphic Biennial Split, Kroatia
Pirkanmaan 4. triennaali, Tampereen taidemuseo
Festival de la Gravure Diekirch, Luxemburg
15th Seoul Space International Print Biennial, Korea
Is it Still Graphics or a Photography?, Contemporary Art Gallery, Opole, Puola
6th International Triennial of Graphic Art – Bitola, Makedonia
7th International Biennial of Engraving of Liège, Belgi

2008

Festival de la Gravure Diekirch, Luxemburg
3rd International Mini Print Graphium, Timisoara, Romania
International Print Exhibition Yunnan 2008, Kiina

2007

16th International Exlibris competition Sint-Niklaas, Belgia
14th Tallinn Print Triennial, Political – Poetical, Kumu, Tallinna, Viro
International Multiple Art Exhibition GIAF, Masan, Korea
5th International Triennial of Graphic Arts Sofia, Bulgaria
5th Biennale internationale d?estampe contemporaine de Trois-Rivières, Kanada
1st International Graphic Triennial ? Wien 2007, Itävalta
Lessedra World Art Print Annual, Sofia, Bulgaria

2006

14th Seoul Space International Print Biennial, Korea
2nd International Biennial of Graphic Ceará, Brasilia
Global Matrix II International Print Exhibition, USA
Small Europe 2006, 4th Biennale of small scale arts, Hallsberg ja Örebro, Ruotsi
Pirkanmaan 3. Triennaali, Tampere
4th Biennial International Miniature Print Exhibition, Vancouver, Kanada

2005

Graphica Creativa, Jyväskylä
Turku Biennaali, Aboa Vetus & Ars Nova, Turku
5th International Biennial of Engraving of Liège, Belgia
4th Tokyo International Mini-Print Triennial, Tokio, Japani
4th Lessedra World Art Print Annual, Sofia, Bulgaria

2004

Triennale Krakau, Horst-Janssen-Museum, Oldenburg, Saksa
5. kansainvälinen pienoisgrafiikan triennaali, Lahden taidemuseo
Triennial 100 Cities – Intergrafia, Ostrzeszow, Puola
Triennial 100 Cities – Prints from the four quarters of the Globe, Poznan, Puola

2003

Intergrafia – World Award Winners Gallery, Niepolomice, Puola
International Print Triennial Krakow, Puola
Eurografik, European Culture Integration Bridge, Lavra Gallery, Kyiv, Ukraina
4th International Biennial of Engraving of Liège, Belgia
6th World Triennial of Small Graphic Prints, Ranska

2002

7th International Biennial of Graphics of the Baltic Sea, Kaliningrad-Königsberg, Venäjä
13th German International Exhibition of Graphic Art in Frechen, Saksa
3rd Tokyo International Mini-Print Triennial, Tokio, Japani
11th International Triennial of Small Graphic Forms, Lódz, Puola

2001

2nd World Festival of Art on Paper, Ljubljana, Slovenia
International Marianne Brandt Contest 2001, Chemnitz, Saksa
4. kansainvälinen pienoisgrafiikan triennaali, Lahden taidemuseo
12th Tallinn Print Triennial – Mutating Image, Tallinna, Viro
2000 Pirkanmaan 1. Triennaali, Museokeskus Vapriikki, Tampere
5th World Triennial of Small Graphic Prints, Ranska

1999

Uusia jälkiä; Pirkanmaan, Satakunnan, Pohjanmaan ja Keski-Suomen taidetoimikuntien järjestämä nuorten näyttely, Ähtäri
10th International Exhibition Small Graphic Forms, Lódz, Puola

1998

2nd Tokyo International Mini-Print Triennial, Tokio, Japani
3. kansainvälinen pienoisgrafiikan triennaali, Lahden taidemuseo
Grafinnova ?98, Pohjanmaan museo ja Vaasan taidehalli
3rd Malaysia Annual Exhibition of International Contemporary Prints, Kuala Lumpur, Malesia

1997

1st International Mini-Print Biennial, Cluj, Romania
Särkyneen sydämen hotelli, valtakunnallinen valokuvanäyttely, Hotelli Otava, Pori

1996

Comment, valtakunnallinen nuorten näyttely, Espoo

Ryhmänäyttelyt

2023

Illuusio, Suvi-Pinx, Sysmä
Print Arts Exhibition 100th Anniversary of the Republic of Turkey, Turkki
Grafein International Print Mail Art Project IPMAP, Hollanti
Mail Art ? Tomorrow, Unkari
4th International Mail Art Project – Leaving a Mark, Espanja
Villa Royal, Sastamala

2022

BABE, Bristol Artist Book Event, Englanti

Meidän valintamme, Hämeenlinnan taidemuseo, Hämeenlinna

NEMUS ? Metsä, Glasshouse Helsinki
Taiteilijakirja, Galleria Duetto, Helsinki
Valoissa, Päivölän Gellaria Galleria, Mänttä
Leirintäalue, Art House Brander, Mänttä
Outi Heiskanen, retrospektiivi (yhteistyömme), Ateneum, Helsinki

2021

Der Wulf im Visier der Kunst, Casa D?Angel, Lumbrein, Sveitsi
Ennen yötä – Tornio noir, Aineen taidemuseo, Tornio
Katuja ja polkuja, Korundi, Rovaniemen taidemuseo, Rovaniemi
4 graafikkoa, Funkkistalo, Sastamala
Helmiä Pirkanmaalta, Riihigalleria, Kuhmoinen
Kesänäyttely, Haiharan taidekeskus, Tampere

2020

Museum of Becoming; Gustafsson&Haapoja, HAM, Helsinki
Vinterutstilling på Soli Brug, Sarpsborg, Norja
Himmelblau 30 vuotta, Finlayson Art Area, Tampere

2019

Mustaa valkoisella, Rovaniemen taidemuseo
Kuvakirja kunnantalolla, Nastola
London Original Print Fair, Englanti
Mosaiikki, Talvipuutarha, Tampere-talo
Galerie L?Etangd?Art, Bages, Ranska
Wingfield Barns, Suffolk, Englanti
SGC international Member Travelling Exhibition, USA

2018

Mäntän kuvataideviikot
Site: Brooklyn, New York, USA
Silk Road International Art Exhibition – Xi?an 2018, Kiina
Fundació Tharrats d?Art Gràfik, Barcelona, Espanja

2017

Nordic Möte, Soli Brug, Norja
Galleria Rajatila – 20-vuotisjuhlanäyttely, Tampere
Gallery Artèria, Igualada, Espanja
National Library of Catalonia, Barcelona, Espanja
Printti V, valtakunnallinen pienoisgrafiikan näyttely, Nokia

2016

Painting of the Mind – Maiseman nykykuva, Mikkelin taidemuseo, Mikkeli
Tallinn Print Triennial; The Winners, Vilnius Graphic Art Centre Gallery, Vilna, Liettua
Taidetta tilassa, Gumbostrand Konst & Form, Sipoo
London Original Print Fair, Englanti

2015

Elementit, Nykytaiteen museo Kiasma, Helsinki
Synti, Göstan paviljonki, Serlachius museot, Mänttä
London Original Print Fair, Englanti
White, Lokal, Helsinki
PassPort, Studio Wäkevä, Mikkeli

2014

London Original Print Fair, Englanti
Kunstverket Galleri, Oslo, Norja
Eläin, Kuhmalahden taidepappila
La Calaca Press III International Print Exhange 2013, Melbourne, Australia
La Calaca Press III International Print Exhange 2013, Hong Kong

2013

La Calaca Press III International Print Exhange 2013, Texas, USA
La Calaca Press III International Print Exhange 2013, Granada, Nicaragua
La Calaca Press III International Print Exhange 2013, Jalisco, Moralis, Mexico
London Original Print Fair, Englanti
Horizonte, Karlovy Vary, Tsekki

2012

Maailmamme; Gråhn, Havimäki, Hottinen, Laine, Matikainen, Varikko Galleria, Seinäjoki
Tampereen taidemessut
Heiskanen, Laine, Mattila, Nurmijärven kirjastogalleria, Nurmijärvi
Hanni, Laine, Lilja, Galleria Aila Seppälä, Lahti
Taidekeskus Retretti, Punkaharju
La Calaca Press II International Print Exchange 2012, Illinois, Texas, Florida; USA
La Calaca Press II International Print Exhange 2012, Jalisco, Mexico
La Calaca Press II International Print Exchange 2012, Granada, Nicaragua
Luonnon lahjat, Järvilinnan taidekeskus, Vihtavuori
Kieli on – sopii sanoa, Galleria Pihatto, Lappeenranta
Taidetta jakokaapeissa 3, Tampereen taidemuseo, Tampere
Meri, Galleria Emil, Tampere
Meri, Galleria Noorus, Tartto, Viro
Meri, Kunstbygningen Filosoffen, Odense, Tanska
Kesä, Galleria Art Frida, Helsinki
Pääsiäinen, Galleria Art Frida, Helsinki
BlomArt, Turun puutarha- ja taidemessut, Turku
Punainen hevonen, Laajan galleria, Äänekoski

2011

Taidekeskus Retretti, Punkaharju
ArtHelsinki, Messukeskus, Helsinki
Tampereen taidemessut
Constructed realities, Grafikens hus, Mariefred, Ruotsi

Puun taju, Hyvinkään taidemuseo
Metsä, Gösta Serlachius museo, Mänttä
La Strada ? journeys in contemporary art, Interactive Gallery Becher?s Villa, Karlovy Vary,
Tsekki
Avec Outi, Kunsthaus beim Engel, Luxemburg
Heiskanen, Laine, Karjalainen, Äkkijyrkkä, Galleria Aila Seppälä, Lahti

2010

La Strada ? journeys in contemporary art, Novomestská radnice, Praha, Tsekki
Taidekeskus Retretti, Punkaharju
Satujen sateenvarjo, GalleriAri, Mikkeli
Maila Talvio-salonki, Vanha-Koskipää, Hartola
La Strada ? journeys in contemporary art, Galerie Klatovy/Klenová, Tsekki
Sinitaivas, Riihigalleria, Kuhmoinen
Albrecht, Innanen, Kivinen, Laine, Mattila, Galleria Aila Seppälä, Lahti
Standing in the middle of Craft, Art and Design, Space CAN, Soul, Korea
Salaisuus/Hemlighet/Secret, Fiskarsin Ruukki
Art Fair Busan, Korea

2009

Pelaa!, Salon taidemuseo
Tänään kotona, Aineen taidemuseo, Tornio
Grafiikkaa molemmin puolin lahtea, Hanasaari, Espoo
O-Heis-Grup, Voipaalan taidekeskus, Sääksmäki

2008

La Strada – journeys in contemporary art, Karlovy Vary, Tsekki
Aineellista – Aineetonta, Aineen taidemuseo, Tornio
Luokkakokous, Verkaranta, Tampere
Pienin yhteinen nimittäjä; Laine, Lampisuo, Nurro, Pihlajamaa, Mikkelin taidemuseo
Tampereen kasvot, Takahuhdin taidekeskus, Tampere

2007

Mikael Agricola – kuvasta sanaksi, sanasta kuvaksi, Rautavaara ja Turku
Vaasan Seta ry:n juhlanäyttely, Ateljé Torni, Vaasa

2006

Grafik x 8, Galleriet G18, Helsinki
Sininen torni, Rovaniemen taidemuseo
Rassut – Rajataiteen messut, Rajataide ry 10 vuotta, Tr1, Tampere
Taidekeskus Retretti, Punkaharju
75 taidegraafikkoa – STG:n 75-vuotisjuhlanäyttely, Galleria G, Helsinki
Täysi kattaus, STG:n 75-vuotisjuhlanäyttely, Lahti ja Kankaanpää

2005

Pieni g, kansallista minigrafiikkaa, Galleria Joella, Turku
Fuego y Hielo Finlandes, Exhacienda de Enmedio, Mexico City, Mexico
Miniprint Finland 2004, Salon taidemuseo

2004

Talven tunnelmia, Rovaniemen taidemuseo
Rajanylityksiä, Filharmony Hall, Petroskoi, Venäjä
Fragile, Pohjoismaisen Taideliiton juhlanäyttely, Suomenlinnan Rantakasarmi
Contemporary Finnish Graphic Art, Nordic House Gallery, Krakova, Puola
Blue Sky – Graphics From Finland, LU Gallery Bastejs, Riika, Latvia
Blue Sky – Graphics From Finland, Gallery Vartai, Vilna, Liettua

2003

Forum Box, Helsinki
Sinitaivas, Oulun taidemuseo
Taidekeskus Retretti, Punkaharju
Grafiikanpaja Himmelblau, Pyynikinlinna, Tampere

2002

Blue Sky – Graphics From Finland, Shanghai Library, Shanghai, Kiina
Blue Sky – Graphics From Finland, Wan Fung Art Gallery, Peking, Kiina
DOKUMENTTI (Rajataide ry), Galleria Rajatila, Tampere
Tiloja – valo piirtää viivaa, Turun taidemuseo, Varsinais-Suomen aluetaidemuseo

2001

Dispensing with Formalities – TaidettAatetta Jakeluun, Rajataide ry, Tampere
Dispensing with Formalities, dokumenttinäyttely, Muu galleria, Helsinki
Pyhäniemen kartano, Hollola
Dispensing with Formalities – Taidetta Jakeluun, Muu ry, Helsinki
Valoa pajalta, K.H. Renlundin taidemuseo, Kokkola

2000

Raja-arvoja 4, Taidekeskus Ahjo, Joensuu
Raja-arvoja 3, Hämeenlinnan kulttuurikeskuksen galleria, Hämeenlinna
Säteitä, Tampereen Taiteilijaseuran 80-v. juhlanäyttely, Työväen Keskusmuseo, Tampere

1999

Raja-arvoja 2, Kaapelin galleria, Helsinki
Valoa pajalla, Galleria Harmaja, Oulu
Laine, Soppela, Syrjälä; Into Galleria, Helsinki
Exhibitionismi -taidemuseon uushankintoja, Oulun taidemuseo, Oulu
Himmelblaun Saksan kiertonäyttely; Chemnitz, Frankfurt, Berliini, Düsseldorf…

1998

Raja-arvoja (Rajataide ry), Galleria Rajatila, Tampere
Kaiku / Eko, Suomalaisen taiteen ja musiikin festivaali, Gotlanti, Ruotsi
Kesäpainos, Tampereen Nykytaiteen museo
Aurinkopiirroksia, Suomenlinnan Rantakasarmi, Helsinki
Laine, Lampisuo, Lehtinen; Galleria Kapriisi, Kuopio

1997

Halpa, (Force Majeure II), Galleria Rajatila, Tampere
Himmelblau, Auran Galleria, Turku
Tampereen Taiteilijaseuran ryhmänäyttely, Kuusankoski

Uudet taiteilijat, Taidekeskus Mältinranta, Tampere

1995

Lopputyönäyttely, Finlaysonin Galleria, Tampere
Digit 2, digitaalisen taiteen näyttely, Vanhan Galleria, Helsinki
Digit 2, Eesti Ajaloo Instituut, Tallinna, Viro

1994

Digit!, Valokuvakeskus Nykyaika, Tampere
Elektrolyysi, Poleeni, Pieksämäki

1993

Force Majeure, kokeellisen valokuvan näyttely, Tampere

1992

Eloa, Tampereen Nykytaiteen museo

Palkinnot

2023

7th International Ex-Libris Competiton TIM-75, Trakai, Liettua; 3. palkinto

2022

The Premio Santa Croce Ex-libris; pääpalkinto, Italia
Plugor Sándor Prize at the Graphic Art Biennial of Szeklerland, Romania

2021

Excellence Prize, Awagami International Miniprint Exhibition, Japani

2020

Postin taidepalkinto

2018

Bimpe X, Vancouver, Kanada; kunniamaininta

2017

Atelier-Galerie A.Piroir Prize, Montreal, Kanada
Lessedra World Art Print Annual, Sofia, Bulgaria; 2. palkinto

2016

4th International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria; kunniamaininta

2014

International Contemporary Miniprint of Kazanlak, Bulgaria; kunniamaininta

2012

FISAE XXXIV International Ex-Libris Competition, Naantali; 4. palkinto
Imprima 2012, Brasilia; kunniamaininta

2009

15th Seoul Space International Print Biennial, Korea; lunastuspalkinto

2007

5th Biennale internationale d?estampe contemporaine de Trois-Rivières;

The National Bank of Canada palkinto

2002

3rd Tokyo International Mini-Print Triennial; erikoispalkinto

2001

International Marianne Brandt Contest 2001; jaettu pääpalkinto
Tallinnan XII Grafiikantriennaali; jaettu 2. palkinto sekä lunastuspalkinto

1999

Uusia jälkiä; Pirkanmaan, Satakunnan, Pohjanmaan ja Keski-Suomen taidetoimikuntien järjestämä nuorten näyttely; jaettu pääpalkinto

1997

Särkyneen sydämen hotelli; valtakunnallisen valokuvakilpailun 3. Palkinto

Teoksia kokoelmissa

Aineen taidemuseo
Albertina, Itävalta
Amos Andersonin taidemuseo
Didrichsenin taidemuseo
Eduskunnan taidekokoelma
Espoon kaupungin taidekokoelma
Espoon seurakuntayhtymä
Helsingin kaupungin taidemuseo
Hämeenlinnan taidemuseo
Imatran taidemuseo
Jyväskylän taidemuseo
Kemin kaupungin taidekokoelma
Kemin taidemuseo
Kuntsin modernin taiteen museo; Swanljungin kokoelma
Kuopion taidemuseo
Landstinget Västra Götaland, Ruotsi
Mikkelin taidemuseo
Nurmijärven kaupunki
Nykytaiteen museo Kiasma
Oulun taidemuseo
Paulon säätiö
Raimo Anttilan säätiö
Rovaniemen taidemuseo / Wihurin säätiö
Serlachius taidemuseo
SMTG Krakóv, Puola
Tampereen kaupungin taidekokoelma
Turun kaupungin taidekokoelma
Turun taideyhdistys
Valkeakosken kaupungin taidekokoelma
Valtion taidekokoelma
Vantaan taidemuseo

Viron taidemuseo, Viro
Viron pankin kokoelmat, Viro
Västerås Konstmuseum, Ruotsi

Apurahat / stipendit / residenssit
2023 Taiken 1-vuotinen työskentelyapuraha
2022 Korona-apuraha, Taiteen Keskustoimikunta
2021 Korona-apuraha, Taiteen Keskustoimikunta
2020 Korona-apuraha, Taiteen Keskustoimikunta
2019 Pariisin Cité Internationale des Arts, Ranska, ateljeeresidenssi
2018 Kuvataiteen näyttöapuraha, Taiteen Keskustoimikunta
2017 Frame, matka-avustus
2015 Suomen Kulttuurirahasto, vuosiapuraha
2014 Kuvataiteen näyttöapuraha, Taiteen Keskustoimikunta
Pirkanmaan taidetoimikunta, taidekirjan tuotantokuluihin
2013 Budapest, Unkari, ateljeeresidenssi
Valtion kuvataidetoimikunta, työhuonekuluihin
Tampereen kaupunki, ammattitaiteilijan stipendi
2012 New York, USA, ateljeeresidenssi
2010 Pariisin Cité Internationale des Arts, Ranska, ateljeeresidenssi
Taiteen Keskustoimikunta, matka-avustus
Taiteen Keskustoimikunta, matka-avustus
2009 Valtion 5-vuotinen taiteilija-apuraha
Suomalais-Ruotsalainen Kulttuurirahasto, matka-avustus
Taiteen Keskustoimikunta, matka-avustus
2008 Pariisin Cité Internationale des Arts, Ranska, ateljeeresidenssi
Taiteen Keskustoimikunta, matka-avustus
2007 Suomen Kulttuurirahasto, Pirkanmaan rahasto, 1-vuotinen taiteilija-apuraha
Kuvataiteen näyttöapuraha, Taiteen Keskustoimikunta
Frame, matka-avustus
Akureyri, Islanti, ateljeeresidenssi
2006 Valtion 1-vuotinen taiteilija-apuraha
2005 Siglufjördur, Islanti, ateljeeresidenssi
Sleipnir / Nifca
2004 Suomen Kulttuurirahasto
Valtion kuvataidetoimikunta
Pariisin Cité Internationale des Arts, Ranska, ateljeeresidenssi
2003 Opetusministeriö, matka-avustus
2002 Kuvataiteen Näyttöapuraha, Taiteen Keskustoimikunta
Tampereen kaupunki
2000 Suomen Kulttuurirahasto, Juhani Kirpilän rahasto
Pariisin Cité Internationale des Arts, Ranska, ateljeeresidenssi
Akureyri, Islanti, ateljeeresidenssi
Opetusministeriö, matka-avustus
Sleipnir / Nifca
1999 Pirkanmaan taidetoimikunta, 1/2-vuotinen työskentelyapuraha
1996 Alfred Kordelinin Säätiö
1995 Himmelblaun näyttelystipendi
Stipendi lopputyöstä, TTVO:n tuki ry

Jäsenyydet, luottamustoimet

Tampereen taiteilijaseura ry, 1996 johtokunnassa 1999 – 2010 (varapuheenjohtaja 2004 – 2007) näyttelytoimikunnassa 2000 – 2007 (puheenjohtaja 2004 – 2007)
Rajataide ry, perustajajäsen, 1996 hallituksessa 1996 – 2000 kunniajäsen 2006
Suomen taidegraafikot ry, 1997 johtokunnassa 2003 – 2004, näyttelytoimikunnassa 2003 – 2004
näyttelytoimikunnassa, PJ 2022

Luovan valokuvauksen keskus, 1998

Kuvasto ry
Valtion taideteostoimikunta, varajäsen 2005 – 2007
Vuoden Nuori Taiteilija valintalautakunta 2008 – 2019
Valokuvakeskus Nykyaika 2010-
Exlibris Aboensis 2012-
Suomen Exlibrisyhdistys 2012-
Mäntän kuvataiteen ystävät ry 2020 hallituksessa 2020-
Taike; Pirkanmaan rahasto 2020 – 2023
Taike; Näyttöapurahalautakunta 2022 – 2024

Työskentely

Taidevedostaja;
Grafiikanpaja Himmelblau 1992 – 2017
– Mestarivedostaja 2006

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.