Keskiviikko 28.09.2022
Nimipäivät: Arja, Lenni
Hämeenlinna
Verrattain pilvistä
9°C
Tuuli: 3 m/s NE
 

HJS järjestää T13-ikäluokan SM-lopputurnauksen

Suomen Palloliitto on myöntänyt 20-vuotisjuhlavuotta viettävälle Hämeenlinnan Jalkapalloseuralle SM-lopputurnauksen järjestelyoikeudet. Lopputurnaukseen selviytyy karsintojen kautta HJS T06:n lisäksi 15 muuta valtakunnan parasta T13-ikäluokan joukkuetta. Turnaus järjestetään Hämeenlinnan Urheilupuistossa 9.-11. elokuuta 2019.

? Olemme todella ylpeitä Palloliiton valinnasta ja luottamuksen osoituksesta seurassamme tehtyä työtä kohtaan. Näen tämän ennen kaikkea palkintona kaikille useille kymmenille HJS vapaaehtoisille, jotka päivittäin tekevät arvokasta vapaaehtoistyötä seuramme kehittämiseksi sekä eri toimintojen eteen. Lisäksi on huomion arvoista, että kyseistä turnausta on mahdoton saada järjestettäväkseen, jos kotijoukkueemme ei olisi turnauksen vaatimalla urheilullisella tasolla, kertoo seuran toiminnanjohtaja Tommi Laitila.

Valtakunnan 16 parasta T13-joukkuetta arvotaan lopputurnauksessa neljään neljän joukkueen alkulohkoon. Alkulohkopelit pelataan perjantaina 9.8 sekä lauantaina 10.8. Lohkojen kaksi parasta joukkuetta pelaavat lauantaina 10.8. ja sunnuntaina 11.8. jatkopelit sijoista 1.-8. sekä alkulohkojen sijoille 3. ja 4. sijoittuneet joukkueet sijoista 9.-16. Turnaus huipentuu sunnuntaina 11.8. pelattavaan finaaliin Kaurialan stadionilla.

? Teemme yhdessä Kanta-Hämeen alueen muiden seurojen kanssa tästä mahtavan viikonlopun koko Kanta-Hämeen jalkapalloilun sekä seurayhteistyön kehittämiseksi järjestämällä mm. seuratapaamisia, valmentajakoulutusta sekä tietysti seuraamalla itse huippujalkapallotapahtumaa, päättää Laitila.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.