Keskiviikko 06.12.2023
Nimipäivät: Niilo, Niko, Niki, Niklas, Nikolai

Tuuli:
 

HATTULA GOLF: PGA Shoot out pelataan syyskuun alussa

Hattula PGA Shoot Outin vuoden 2015 voittaja Joonas Granberg sai onnittelut Ursula Wikströmiltä, jonka Granberg kukisti viimeisellä reiällä.

Hattula PGA Shoot Outin vuoden 2015 voittaja Joonas Granberg sai onnittelut Ursula Wikströmiltä, jonka Granberg kukisti viimeisellä reiällä.

Ammattilaisgolfin Hattula PGA Shoot out pelataan tänä vuonna syyskuun 5. päivänä.

? Mukaan otetaan yhdeksän mies- ja yhdeksän naispelaajaa, kun viime vuonna mukana oli 8 + 8 pelaajaa, kertoo Hattula Golfin toimitusjohtaja Reijo ?Retsi? Riihimäki.

Suomen ammattilaisgolfin huiput keräävän kisan ajankohdan siirto liittyy siihen, että Paltamo Golfilla pelataan Paltamo Open kesäkuun alussa eli samoihin aikoihin, jolloin Hattulassakin viime kesänä kisattiin.

? Paltamolla on tänä kesänä 25-vuotisjuhlat, myös Paltamo Golfin toimitusjohtajana toimiva Riihimäki kertoo.

Riihimäelle itselleen tulee ensi syksynä täyteen 30 vuotta siitä, kun hän aloitti golfin.

? Pelaan kyllä vielä itsekin, mutta nykyään aika vähän.

Fokus on nyt oman kartanon ympärille kehittyneen golfkeskuksen kehittämisessä. Huipputapahtuma luo kohokohdan kauteen, mutta Hattula Golfin toimitusjohtajaksi vuonna 2013 palannut Retsi iloitsee myös koko seuran tämänhetkisestä tilanteesta.

? Meininki on erittäin hyvä, olemme saaneet seurahenkeä rakennettua hyvään suuntaan. Pikku hiljaa alkaa löytyä iloinen ja rento hattulalainen seurameininki.

Hattula Golfin isäntä Retsi Riihimäelle tulee tänä syksynä täyteen kolme vuosikymmentä golfharrastusta.

Hattula Golfin isäntä Retsi Riihimäelle tulee tänä syksynä täyteen kolme vuosikymmentä golfharrastusta.

Osana hyvän hengen rakentumista on varmasti huippuolot.

? Avasimme kentän keväällä ensimmäisenä seudun golfkentistä ja kenttä on ollut alusta asti huippukuntoinen. Olemme saaneet siitä todella paljon positiivista palautetta.

Hattula Golfin kenttä keräsi osallistujien kehut myös vuoden 2015 PGA Shoot Outissa.

Hattula Golfin kenttä keräsi osallistujien kehut myös vuoden 2015 PGA Shoot Outissa.

Jo nyt vahvan senioritoiminnan lisäksi Hattula Golf haluaa olla entistä enemmän myös juniorien kenttä. Tavoitetta vauhdittaa alle 12-vuotiaiden kausimaksu, joka on vain 50 euroa. Alle 21-vuotiaille kausimaksu on 200 euroa ja Hattula Golfilla green cardin suorittava saa ensimmäisestä kausimaksustaan vielä 50 prosentin alennuksen.

Retsin ja pro Jouko ?Jokeri? Mikkolan lisäksi golfia palvelevissa tehtävissä työskentelee pelikaudella kuusi henkilöä.

Huippukuntoisen kentän ja alueen suurimman Pro Shopin lisäksi ravintolapalveluja kehitetään edelleen.

? Toukokuun lopulla aloitamme säännöllisen lounastarjoilun.

Jouko Mikkola opastamassa kurssilaisia Hattula Golfilla. Laji on olympiastatuksensa ansiosta kansainvälisessä valokeilassa ja tämän uskotaan vaikuttavan myönteisesti harrastajamääriin eri puolilla maailmaa.

Jouko Mikkola opastamassa kurssilaisia Hattula Golfilla. Laji on olympiastatuksensa ansiosta kansainvälisessä valokeilassa ja tämän uskotaan vaikuttavan myönteisesti harrastajamääriin eri puolilla maailmaa.

Vilkas golfvuosi on täyttänyt kurssit

Golf palaa tänä vuonna kesäolympialaisiin 112 vuoden tauon jälkeen. Rio de Janeirosta voi olla pitkä matka Hattulaan, mutta Hattula Golfin pro ja toiminnanjohtaja Jouko Mikkola uskoo, että maailmanlaajuinen julkisuus vahvistaa lajin asemaa joka tasolla.

? Golf on olympialaisten takia framilla ja harrastuksena tämä on yleisten mielikuvien vastaisesti yksi halvimpia. Meille tämä vuosi on kurssivuotena huomattavasti vilkkaampi kuin viime vuosi, ?Jokeri? Mikkola summaa.

Hänen mukaansa Hattula Golfissa on päällä ?hyvä hönkä?; aikuisille suunnattujen alkeis- ja kertauskurssien määrää on kevään mittaan jopa lisätty.

? Myös seuran ladyille ja senioreille meillä on jatkuvasti aktiivista opetusta. Tutkimusten mukaan ihmiset nauttivat lajista enemmän, kun pallo lähtee eteenpäin, sanoo Mikkola naurahtaen.

Lastenleirit aloitettiin Mikkolan tultua kentän proksi vuonna 2014. Kesän leireille on vielä tarjolla joitakin paikkoja. Kesäkuun alussa starttaavien kurssien yksi tavoite on, että lapsetkin suorittavat green cardin.

? Tavoite on, että kursseilla ryhmäydytään ja aletaan ?asua? kentällä.

Kurssit järjestetään yhteistyössä Lasten Liikunnan Tuen kanssa ja osalla leireistä keskitytään golfin lisäksi myös ratsastukseen.

Juha Reinikainen

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.