Perjantai 08.12.2023
Nimipäivät: Kyllikki, Kylli

Tuuli:
 

Vertaistapaaminen psyykkisesti oireilevien nuorten vanhemmille

Kun oma lapsi oireilee tai sairastuu psyykkisesti, aiheuttaa tilanne paljon huolta riippumatta siitä missä iässä lapsi sairastuu. Yleensä ensisijainen huoli on oman lapsen pärjäämisestä niin henkisesti kuin taloudellisestikin mutta usein jossain vaiheessa herää myös huoli omasta jaksamisesta. Jatkuvan huolen keskellä eläminen on uuvuttavaa ja siitä on monesti vaikea päästää irti tai puhua siitä.

FinFami ? Kanta-Hämeen mielenterveysomaiset ry järjestää psyykkisesti sairastuneiden tai oireilevien, murrosiän ylittäneiden nuorten vanhemmille mahdollisuuden kohdata samankaltaisessa elämäntilanteessa olevia, vaihtaa kokemuksia ja ajatuksia kahvin tai teen äärellä.

Tilaisuus järjestetään torstaina 26.1 kello 18-20 yhdistyksen toimitiloissa Kumppanuustalolla (Kirjastokatu 1, Hml). Osallistuminen ei edellytä yhdistyksen jäsenyyttä.

Tilaisuuteen ei tarvitse ilmoittautua, mutta lisätietoja voi kysyä p.0404552162 tai katja.gronberg(a)omaisyhdistys.com.

(Reska.fi)

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.