Keskiviikko 24.07.2024
Nimipäivät: Tiina, Kirsti, Kirsi, Kiia, Krista

Tuuli:
 

Hauhon kunnan perustamisesta 150 vuotta

Ensi viikon torstaina, 13. syyskuuta vietetään Hauho-päivää. Pitäjän oman juhlapäivän kunniaksi Hauho-Seura järjestää Hauhotalossa tilaisuuden, jossa kuullaan esitelmä Hauhon kunnan perustamisesta sekä katsellaan elokuva Siperia opettaa. Myös Hauhon esinemuseo on iltapäivällä avoinna.

Hauho-päivän ajankohta juontuu kokouksesta, joka pidettiin 150 vuotta sitten syyskuun 13. päivänä 1868. Kokouksessa päätettiin seurakunnan ja maallisten asioiden erottamisesta eli Hauhon kunnan perustamisesta.

Aiemmin pitäjän yhteiset asiat oli hoidettu kirkonkokouksissa, mutta vuoden 1865 kunnallishallintoasetus erotti maallisen hallinnon seurakunnan hallinnosta. Kunnallishallinnon perustaminen tapahtui Hauholla vakaan harkinnan jälkeen asetuksen määräämän määräajan, vuoden 1868 lopussa.

Tämä ja paljon muutakin Hauhon historiasta selviää filosofian tohtori Ilkka Teerijoen kirjoittamasta Hauhon historian kolmannesta osasta joka julkaistaan joulukuussa. Teos käsittelee itsenäisen Hauhon kunnan ajan historiaa.

Tilaisuus Hauhotalossa alkaa Teerijoen esitelmällä kello 18. Kahvitauon jälkeen noin kello 19 on vuorossa dokumenttielokuva Siperia opettaa. Se on Hauholla toimineen Kino Wanhan Kopin tekemä kertomus työttömien nuorten seikkailumatkasta Venäjälle.

Työttömiä nuoria perehdytettiin mediatyöhön Hämeen Mokian Kino Wanha Kop -hankkeessa. Dokumenttielokuvassa nämä hämeenlinnalaiset nuoret ohjaajineen lähtevät matkalle Venäjälle, päämääränä Salehardin kaupunki Luoteis-Siperiassa.

Matkaa tehdään vanhalla Pekolan Liikenteen linja-autolla, junalla ja jopa kumiveneellä. Nuorten itsensä toteuttamassa dokumentissa seurataan myös, miten he saivat matkalta itseluottamusta ja miten se on auttanut pääsemään elämässä eteenpäin.

Hauho-Seuran esinemuseossa kirkon vieressä on Kapina-näyttely avoinna Hauho-päivänä torstaina 13.9. kello 14-18.

Tapahtumiin on vapaa pääsy. Hauho-Seuran järjestämää Hauho-päivää on vietetty vuodesta 2008 alkaen. Päivän teema ja toteutus vaihtelevat vuosittain.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.